Iskolánk múltja, rövid története
1875-2007: 132 év, 132 tanév a Szemere életében
Az elmúlt tanévben jubilált intézményünk, hiszen 1875-76-ban alapította a Fővárosi Közgyűlés. Az elemi népiskola 1875-ben nyílt meg a Hold u. 13. szám alatt, összesen 263 tanulóval. Később az Akadémia utcába költözött.
1876-77-es tanévben nyitotta meg kapuit Vadász utcában a főváros 4. polgári lányiskolája, amely szintén intézményünk jogelődjének tekinthető. 1889. mérföldkő iskolánk történetében: ekkor költözhetett be a Szemere utca 3-5. szám alatti patinás új 2 emeletes, 2 lépcsőházas épületbe.
1926-ban elkészült az emeletráépítés és ekkor költözhetett be az épületbe a polgári lányiskola is. Így ebben az intézményben már három iskola működött: 1918-1951-ig Ráskai Lea Leánygimnázium, a Szemere 3-as fronton, a negyedik emeleten a polgári lányiskola, a fennmaradó részben az elemi népiskola és a gimnázium foglalt helyet.
A második világháború alatt 1944-45-ben bombatalálat éri, a felújítási munkák 1946. őszén fejeződtek be.
1947-48-as tanévben jelentős változások történtek iskolánk életében, megszűnt az elemi és a polgári iskola, 8 osztályos általános iskolává alakították intézményünket. A Szemere 3. szám alatt a lányok tanultak, a Szemere 5-ös szám alatt a fiúk. Ettől kezdve beszélünk "Szemere fiú" és "Szemere lány" iskoláról. Ez a megosztás 1962-ig létezett.
1963: ekkor a Kálmán utcai fronton az addigi fapalánkos telekrészen felépül egy új, modern iskola rész, tizenkét tanteremmel a "Szemere lány" iskola számára.
A Szemere fiú iskolában az 1970-72-es tanévben indult be a testnevelő tagozat. A Spartacus majd az Újpesti Dózsa bázis iskolája lett az intézmény. Szintén a 70-es években indul az Arató László féle komplex anyanyelvi oktatás kipróbálása, amely mind pedagógusainkat, a kísérletben résztvevő tanulókat hatalmas ismeretanyaggal, és iskolánk könyvtárát is gazdagította. A nyolcvanas években kísérleti oktatások színhelye lett intézményünk: Dr. Szebenyi Péter történész a történelem és állampolgári ismeretek tantárgyhoz készülő tankönyvét itt próbálta ki, de a történelmi falitáblák véleményezése is itt zajlott.
Fülesdi Lászlóné szintén a történelem tantárgy oktatását színesítette múzeumpedagógiai, és csoportmunka (differenciált oktatás) módszereivel. A Szemere lányiskolában 1984-ben indították be a német tagozatot, majd néhány évvel később az angol nyelv oktatását.
Az oktató nevelő munka korszerűsítését szolgálta a szaktantermi rendszer kialakítása, az emelt óraszámú oktatás és a csoportbontás (kiscsoportos oktatás) bevezetése.
1991-92-es tanévben ismét beindult a szakképzés. Megnyitotta kapuit a háziasszonyképző, amely két év alatt készítette fel a tanulókat a munkavállalásra.
A demográfiai változások hátrányosan érintették az egy épületben működő két intézményt is. A tanulók folyamatos létszámcsökkenése miatt az intézmények igazgatóasszonyai Dr. Bodnár Ferencné és Kocsis Józsefné munkájának eredményeként 1998-ban a Szemere utca 3. számú - és Szemere utca 5. számú iskolák egyesítésével létre jött a Szemere Bertalan 12 Évfolyamos Iskola. A Névadó ünnepséget 1999. május 20-án tartottuk.
Miért is választottuk Szemere Bertalan író, politikus nevét?
Iskolánk reformkori Pest központi helyén fekszik, környezetünk utcanevei az 1848-49-es események nagy egyéniségeire emlékeztetnek. Kevés intézmény őrzi a fiatal reformkori egyéniség nevét. Tevékenysége, egyenes jelleme példaadó.
Az "új" Szemere Bertalan 12 Évfolyamos Iskola egyik első nagyszabású rendezvénye zajlott 1999. december 16-án. Iskolánk volt diákjára emlékezve rendeztük meg a Budapesti Radnóti Szavalóversenyt.
A 2000-ben alma materünk falai között ismét beindult a gimnáziumi képzés. Két általános tantervű osztállyal.
2004-05-ös tanévben a Világnyelv Program keretében elindítottuk a nyelvi előkészítő osztályt, illetve a tagozatokat.
[forrás] |